Covid: Avrupa genelinde yeni kısıtlamalar nedeniyle büyük protestolar

Belçika’nın başkenti Brüksel’de on binlerce kişi Covid karşıtı önlemleri protesto etmek için yürüdü.

Bazı protestocular, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis memurlarına havai fişek attı.

Göstericiler, aşısızların restoran veya bar gibi mekanlara girmesini engelleyen Covid geçişlerinin kullanılmasına çoğunlukla karşı çıkıyor.

Bu, Hollanda’da yeni karantina kurallarına karşı yeni protestoların ardından geldi.

Cumartesi günü, Rotterdam’daki protestoların şiddete dönüşmesi ve polisin ateş açmasından bir gece sonra, Lahey’de insanlar polise havai fişekler fırlattı ve bisikletleri ateşe verdi.

Avusturya, Hırvatistan ve İtalya’da da öfke yeni kaldırımlara tırmanırken binlerce gösterici sokaklara döküldü.

In Belçika , yüz maskeleri ile ilgili kurallar böyle Covid geçer zaten gerekli olan restoranlar gibi yerlerde de dahil olmak üzere sıkılır edilmiştir ve en Belçikalılar da Aralık ortasına kadar evden işe haftada dört gün olacaktır. Sağlık çalışanlarına aşıyı zorunlu hale getirme planları da var.

Daha önce, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , kıtada artan koronavirüs vakalarından “çok endişeli” olduğunu söyledi .

Bölge direktörü Dr Hans Kluge BBC’ye, Avrupa genelinde önlemler sıkılaştırılmadığı takdirde, önümüzdeki bahara kadar yarım milyon daha fazla ölümün kaydedilebileceğini söyledi.

“Covid-19 bir kez daha bölgemizde bir numaralı ölüm nedeni haline geldi” dedi ve virüsle savaşmak için aşı olmak, maske takmak, Covid kullanmak gibi “neler yapılması gerektiğini biliyoruz” diye ekledi. geçer.

Kıtadaki birçok hükümet, artan enfeksiyonlarla mücadele etmek için yeni kısıtlamalar getiriyor. Bazı ülkeler son zamanlarda rekor düzeyde yüksek günlük vaka sayıları bildirdi.

Gösteriler ve huzursuzluk
In Hollanda , ayaklanmalar ikinci gece birkaç kasaba ve şehirlerde Cumartesi günü patlak verdi.

Lahey’de çevik kuvvet polisi kalabalığı kovalamak için atları, köpekleri ve copları kullandığı için kukuletalı isyancılar bisikletleri ateşe verdi. Yetkililer şehirde acil durum emri ilan etti ve en az yedi kişi tutuklandı.

Polis, bir hastayı taşıyan ambulansın penceresinden bir taş atıldığını söyledi. Şehirdeki memurlar , beş polis memurunun yaralandığını ve birinin ambulansla dizinden yaralandığını tweetledi .

Ülkenin başka yerlerinde, taraftarların sahaya girip sahaya çıkmasıyla en çok oynanan iki futbol maçı kısa süreliğine durduruldu. Taraftarlar şu anda yeni koronavirüs kuralları nedeniyle stadyumlardan men ediliyor.

Huzursuzluk, Rotterdam’da şehrin belediye başkanının “şiddet cümbüşü” olarak kınadığı bir gece ayaklanmanın ardından geldi . Bir polis sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, polisin “durum hayati tehlike arz ettiği için” uyarı ve doğrudan ateş ettiğini söyledi.

Yetkililer, en az üç göstericinin ateşli silah yaralanması nedeniyle hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Yetkililer soruşturma başlattı.

Hollanda, Covid vakalarında rekor bir artış kaydettikten sonra geçen hafta sonu üç haftalık bir kısmi karantina uyguladı. Barlar ve restoranlar saat 20:00’de kapanmalı ve spor etkinliklerinde kalabalıklar yasak.

Covid haritası: Vakalar en yüksek nerede?
Covid aşıları: Dünya çapında ilerleme ne kadar hızlı?
Avusturya’nın başkenti Viyana’da hükümetin yeni bir ulusal karantina ilan etmesi ve Şubat 2022’de aşıyı zorunlu hale getirmeyi planlamasının ardından on binlerce kişi protesto etti. Avusturya , aşılamayı yasal bir zorunluluk haline getiren ilk Avrupa ülkesi oldu.

Ulusal bayraklar ve “Özgürlük” yazan pankartlar sallayan protestocular, “Direniş!” Diye bağırdı. ve polisi yuhaladı.

Ülke Pazartesi gününden itibaren ülke çapında 20 günlük bir sokağa çıkma yasağına girecek, temel dükkanlar hariç tüm dükkanları kapatacak ve insanlara evden çalışmalarını emredecek.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi direktörü Andrea Ammon, zorunlu aşıları “iki ucu keskin kılıç” olarak tanımladı.

BBC’den Andrew Marr’a katı kuralların aşıdan hala şüphe duyan – ancak tamamen reddetmeyen – insanları aşıdan tamamen uzaklaştırabileceğini söyledi.

In Hırvatistan ise, binlerce, kamu sektörü çalışanları için zorunlu aşı Öfkelerini göstermek için başkent Zagreb’de, yürüdüler İtalya , birkaç bin protestocular “Yeşil Geçiş” sertifikalarını karşı Roma’da antik Circus Maximus savaş arabası yarışı toprağa toplandı işyerlerinde, mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında gereklidir.

Fransız yetkililer, bir Fransız denizaşırı departmanı olan Karayip adası Guadeloupe’deki huzursuzluğu bastırmak için düzinelerce polis memuru gönderiyor.

Fransa’nın kendi Kovid geçişine yönelik protestoların şiddete dönüşmesinin ardından gece meydana gelen ayaklanmalar, yağmacıların düzinelerce dükkanı yağmaladığını ve işletmeleri ateşe verdiğini gördü.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, huzursuzluğa karışan bazı kişilerin kolluk kuvvetlerine karşı “gerçek mühimmat” kullandığını ve kamu düzenini bozanlara “sert” bir yanıt vereceğini söyledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, artan vaka sayısı göz önüne alındığında şu anda İngiltere ve Almanya arasındaki seyahat kurallarını değiştirme planı olmadığını söyledi .

Bunun, Almanya’nın Delta varyantı ile uğraşıyor olması nedeniyle olduğunu söyledi: “Burada zaten Delta var, daha fazla kurala sahip olmanın fazla yararı olduğundan emin değilim, ancak potansiyel yeni varyantlara dikkat ediyoruz” dedi. Andrew Marr.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar