Google Adsense, Türkiye ile yeni bir anlaşmamı yaptı ? veya Türkiye için yeni bir algoritma mı getiriyor gibi düşündürücü sorular ile başbaşa olduğumuz bir zaman dilimine gelmiş durumdayız.

29 Temmuz 2022 tarihinde, FLEDGE APİ uygulamasının testlerini başlatan adsense, Türkiye kullanıcılarını olumsuz yönde etkiledi. Türkiye’de Google aramalarınsa son 4 gündür en çok aranan başlıklardan biriside, adsense kazancım neden düştü ? başlığı oldu.

Bu etki, 29 Temmuz 2022 tarihinde başlayan FLEDGE APİ uygulamasının testlerinin yansıması mı? yada Türkiye’nin karşılıksız olarak yeni piyasaya sürdüğü 200 lük banknotlar mı? gibi bir çok sorular ile tüm webmasterlar başbaşa kalıyor.

Mesela konuyu biraz daha açarsak, Türkiye’nin en büyük webmaster forumu olan r10.net sitesinde bile adsense sorunu yaşayan kullanıcıların eklediği yeni konuları görüyoruz. Konuların ağırlıklı olarak başlıkları adsense ile ilgili olduğu görünüyor.

Adsense; 29 Temmuz 2022 tarihinde, FLEDGE APİ testlerinin ne zaman biteceği net olarak bilinmezken, Kullanıcılarına da şöyle bir uyarıda bulunmuş.

”AdSense, reklam oluşturmadan yapacağı ilk FLEDGE API entegrasyon testlerine başlayacak. Testler, 28 Ağustos 2022’de veya sonrasında, trafiğin küçük bir yüzdesi üzerinde yapılacak. Bu testin yayıncıya gelir sağlaması veya performansı etkilemesi beklenmiyor. Şimdilik yayıncı denetimlerinin uygulanma şeklinde bir değişiklik yapılmamıştır. AdSense’in FLEDGE aracılığıyla reklam oluşturmaya başlamasından önce daha fazla bilgi paylaşacağız. Sitelerinizde FLEDGE erişimini devre dışı bırakmak istiyorsanız Chrome’un izin politikası başlığını kullanabilirsiniz.”

Şayet bu uyarıda, kullanıcıların performansını olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyleyen Google Adsensede bir programlama hatası olabilir mi?

veya kasıtlı olarak Türkiye kullanıcılarına yaptığımı bir hamlemi? gibi düşünceleri düşünmektende kendimizi alı koyamıyoruz.

webmasterler için en büyük gelir kaynağı olan Google Adsense, Türkiye’de Bugüne kadar böyle bir gelir düşüklüğü yaşatmamıştı. Yaşanan bu büyük mağduriyetin en kısa süre içerisinde düzeltilmesini umut ediyoruz.

Bizim aklımıza, 29 Temmuz 2022 tarihinde başlatılan FLEDGE API testlerinin etkisinden başka birşey gelmiyor. Şayet sizler daha detaylı bir bilgiye ulaştıysanız makalemizin altında yorum yaparak bizleri bilgilendiriniz. Bu hepimiz için çok önemli, kritik bir konu.

Google Adsense, Türkiye’ye karşı bu tutumu devam ederse, Binlerce Adsense kullanıcısı tez zamanda Yandex Reklam şirketine geçecektir.

Artık Yandex’de, Google’yi, adsense konusunda yetişmiş durumda. Şayet bu ciddi gelir kaybı, Türkiye’de devam ederse, bunun sonucunda kaybeden Google Adsense olacaktır ve Müşteriler Yandex Partner e geçiş yapacaktır.

Dediğimiz gibi bizler araştırdık, akla mantığı uyan başka sebeb bulamadık. Şayet bu kritik durum tam olarak nereden kaynaklanıyor ? Bu konu hakkında daha net bir bilgi sahibiyseniz, makale altında yorumunuzu eklemenizi tavsiye ederiz.

Bizler şimdiden Yandex Partner şirketine geçmeyi düşünüyoruz.

Yandex Partner başvurusu için buradan müracaat edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar