Ebeveynler, FDA’nın Gıdalardaki Toksik Metalleri Düzenleme Başarısızlığı Üzerine Patladı

Kurşun, arsenik ve kadmiyum genellikle bebek mamalarında bulunur, ancak aynı zamanda ailelerin kendi yiyeceklerini yapmak için kullandıkları birçok bileşen içinde de bulunur.

Kongre bu ay popüler bebek mamalarının endişe verici seviyelerde toksik ağır metal içerdiğini tespit eden bir rapor yayınladığında, tepki hızlı oldu.

New York Times’dan Daily Mail’e korkunç manşetler yükseldi, davalar günler içinde açıldı ve salgının stresinden çoktan kuşatılmış olan ebeveynler bin güneşin ateşiyle sosyal medyaya taşındı. Bir bebek maması şirketinin Instagram sayfasında bir anne “Bilerek bebekleri inciten yiyecekleri satıyorsunuz,” diye yazdı . “Siz CANAVARLARSINIZ.”

Ancak bebek maması üreticilerine yönelik yoğun geri tepme daha da büyük bir sorunu gizledi, diyor bekçiler: Ağır metal kontaminasyonu gıda tedarikinde nispeten yaygındır, bu nedenle olası sağlık etkilerine karşı savunmasız çocuklar sadece bebekler değildir ve federal hükümet, maruziyetlerini azaltacak hiçbir şey yok.

Gıda ve İlaç İdaresi, Trump yönetimi sırasında gıdalardaki toksik kirleticiler konusunu sessizce araştırarak üç yıl geçirmesine rağmen, henüz herhangi bir işlem yapmadı.

Bu bir bebek maması sorunu değil. Ağır metallerin daha fazla düzenlenmesi için lobi yapan Çevre Savunma Fonu’nun kimyasallar politikası direktörü Tom Neltner, bu bir gıda sorunudur ”dedi.

Bir House Gözetim Komitesi paneli tarafından bu ayın başlarında yayınlanan kongre raporu, dört büyük bebek maması markasının – Beech-Nut, Gerber, Earth’s Best Organic ve HappyBABY – kendi iç testlerinde arsenik, kurşun ve kadmiyum içerdiğini gösterdiği ürünleri sattığını buldu. Çoğu sağlık uzmanının bebekler için güvenli olduğunu düşündüğünden çok daha yüksek seviyeler.

Raporu izleyen günlerde, bebek maması şirketlerinden her biri, ebeveynlere ürünlerinin güvenli olduğu ve malzemeleri tedarik etmek için çok yüksek standartları takip ettikleri konusunda güvence vermeye çalıştı, ancak geri dönüşü azaltmak için çok az şey yapıldı.

Bazı durumlarda şirketler, bileşenlerinin yüksek düzeyde ağır metal içerdiğini bilmelerine rağmen, araştırmanın merkezindeki bebek maması üreticileri, FDA bebek mamasındaki çoğu ağır metal için standartlar belirlemediğinden herhangi bir kuralı ihlal etmiyorlardı.

Tarihsel olarak dikkatinin çoğunu Salmonella ve Listeria gibi gıda kaynaklı patojenlere odaklamış olan FDA, 2017’de yiyecek, kozmetik ve takviyelerdeki ağır metalleri ve diğer kirleticileri küçük hayranlıkla incelemek için bir çalışma grubu başlattı – bu kısmen bir tepkiydi. o yılın başlarında yapılan ve yiyeceklerin küçük çocuklar için şaşırtıcı derecede önemli bir kurşuna maruz kalma kaynağı olduğunu bulan bir EPA çalışmasına.

Çalışmadaki ek malzemeye gömülü bir grafik , 1 ila 6 yaş arasındaki çoğu çocuk için kandaki kurşun maruziyetinin yaklaşık yarısının yiyeceklerden geldiğini gösterdi. Bundan sonraki en büyük katkılar: toprak ve toz (kurşun bazlı boyalar dahil), hava ve su.

Önemli sorun
Bu önemli bir açıklama çünkü kurşuna maruz kalma Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. Bir çalışma , örneğin sadece 2018 yılında doğan bebeklerde kurşuna maruz kalmayı önlemenin, büyük ölçüde daha yüksek IQ’ları ve daha az davranışsal ve sağlık sorunları olan çocukların artan kazanç potansiyeli nedeniyle 80 milyar dolarlık toplumsal fayda sağlayacağını tahmin ediyor.

Hükümetin kendi tahminlerine göre , yaklaşık iki milyon çocuğun veya tüm küçük çocukların yaklaşık yüzde 10’unun her gün FDA’nın mevcut sınırından daha fazla kurşun tükettiği tahmin ediliyor.

Kurşun, en iyi bilinen ve en çok çalışılan nörotoksinlerden biridir, ancak arsenik, kadmiyum ve cıva da rutin olarak düşük seviyelerde gıdalarda bulunur. Bilim adamları uzun vadeli, düşük seviyeli maruziyetten kaynaklanan sağlık risklerini daha iyi anlamaya başladıkça ve laboratuarlar çok düşük seviyelerde kirletici maddeleri tespit etmede daha iyi büyüdükçe, gıda tedarikine daha fazla ilgi oldu.

Sorun FDA’nın radarındaydı, ancak herhangi bir gıda standardında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Şimdi, bebek mamasına yönelik yeni halk öfkesi ile Biden yönetimi, hala FDA komisyon üyesi adayı olmamasına rağmen, harekete geçme baskısıyla karşı karşıya.

Yapılan açıklamada, kongre alt komitesinin, bebek maması raporunu gözden geçirdiğini söyledi .

Bir FDA sözcüsü bir e-postada ağır metallerin bulunduğunu belirterek, “FDA, gıda tedarikindeki toksik unsurlara maruz kalmayı son derece ciddiye alıyor, özellikle de nüfus içindeki en genç ve en savunmasızların sağlık ve güvenliğini korumak söz konusu olduğunda” dedi. çevre boyunca. “Tamamen ortadan kaldırılamayacakları için, amacımız gıdalardaki toksik elementlere maruziyeti mümkün olan en büyük ölçüde azaltmak ve ajansın çabalarını önceliklendirmek ve hedeflemek için risk temelli bir yaklaşım kullanarak bu konuda aktif olarak çalışıyoruz.”

FDA, konuyla ilgili hareket etmenin yavaş olduğu eleştirisine yanıt vermedi, ancak “yapılacak daha çok iş olduğunu” kabul etti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar