Teknolojinin hayatımıza  girişi ile birlikte, tüm hayatımız tamamen değişti. Teknolojinin insan hayatında ulaşamadığı ve değiştiremediği bir alan kalmadı desek yeridir. Her ne kadar birçok konuda sayısız yararı olsa da teknolojinin, insanları tembelleştirdiği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Akıllı telefonlarımız sayesinde artık dışarı adım bile atmadan,  tüm işlerimizi saniyeler içerisinde halledebiliyoruz. Havanın nasıl olduğu öğrenmek için camı açmak yerine, telefondan hava durumuna bakıyoruz. Uyanır uyanmaz akıllı telefonlarımızdan sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyor; günün neredeyse yarısını telefonların başında oyalanarak geçiyoruz. Bu da bizleri rahata ve konfora alıştırarak, gün geçtikçe daha çok tembelleşmemize neden oluyor.

Teknolojinin insanları tembelliğe ittiği birçok alan olsa da başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. Dışarıdan Yemek Siparişi Verme

Dışarıdan yemek siparişi vermek, özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaştı. İlk zamanlarda daha çok ailesinden uzakta yaşayan üniversite öğrencileri ve bekarların yemek yapmak ile uğraşmak yerine tercih ettiği bir yöntem olsa da günümüzde neredeyse yemek yapmaya üşenen veya uğraşmak istemeyen herkes, internet üzerinden istediği yemeği sipariş ediyor. Yemek, hazır bir şekilde kısa sürede kapıya kadar geliyor ve geriye yalnızca afiyetle yemek kalıyor. Bu da özellikle Obezite’ye adeta davetiye çıkarıyor.

2.Online Alışveriş Yapma

Günümüzde artık alışveriş de internet üzerinden yapılır hale geldi. Trendyol, Gittigidiyor gibi birçok internet sitesi sayesinde istediğimiz her şeyi saniyeler içerisinde sipariş edebiliyoruz. Bu siparişler, kargo ile birkaç gün içinde kapımıza kadar geliyor. İstediğimiz şeyi alabilmek için çarşıya çıkmaya, mağaza mağaza dolaşmaya hiç gerek kalmıyor. Bu da hareket etmeye gerek bırakmadığı için, insanları her geçen gün tembelleşmeye daha çok itiyor.

3.Haberleri Gazete Yerine İnternetten Öğrenme

Sosyal medya ve haber siteleri hayatımıza bu kadar girmeden önce, insanlar haberleri öğrenebilmek için gazete almak zorundaydı. Günümüzde ise insanlar, saniyeler önce yaşanan bir olayı bile parmaklarının ucundaki sosyal medya sayesinde kolayca öğrenebiliyor. Bu da hem gazete sektörünün nerdeyse bitmesine hem de insanların gazete almaya giderken yaptığı yürüyüşe gerek kalmamasına neden oluyor. Böylece insanlar oturdukları yerinden her şeyin saniyeler içerisinde olmasına iyice alışıyor ve daha da tembelleşiyor.

4.Kimseye Adres Sormaya Gerek Kalmaması

Eskiden bir adresi bulmak istediğimizde etrafımızdaki insanlara adres sorar, karşımızdaki kişiden “Sağa dön, düz devam et” gibi cümleler duyardık. Yol tarifi sorarken diğer insanlarla da iletişim kurar, adresi bulana kadar yollarda baya dolaşırdık. Şimdi ise teknolojinin hayatımıza getirdiği GPS hizmeti sayesinde, gitmek istediğimiz adresi işaretliyor, kimseye sormaya gerek duymadan kolayca istediğimiz noktaya varabiliyoruz. Bu da hem diğer insanlarla iletişim kurmaktan, hem de adresi ararken hareket etmiş olmaktan bizleri alıkoyuyor.

Teknolojinin hayatımıza getirdiği hareketsizlik ve tembellik, başta Obezite olmak üzere birçok hastalığa adeta davetiye çıkıyor. Bu nedenle bilinçli olmak ve teknolojiyi bağımlılık haline getirmeden kullanmak, başta sağlığımız olmak üzere büyük önem taşıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar