Myanmar da darbe sırasında, Yedi yaşında ki kız çocuğu ‘babasının kollarına koşarken’ polis tarafından ateşli silah ile öldürüldü.

Myanmar’da yedi yaşındaki bir kız vurularak öldürüldü ve geçen ayki askeri darbenin ardından yapılan baskının bilinen en genç kurbanı oldu.

Khin Myo Chit’in ailesi BBC’ye Mandalay kentindeki evlerine düzenlenen baskın sırasında babasına doğru koşarken polis tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Myanmar ordusu, protestolar devam ederken güç kullanımını artırıyor.

Haklar grubu Save the Children, 20’den fazla çocuğun öldürülen düzinelerce insan arasında yer aldığını söylüyor.

Ordu, protestolarda 164 kişinin öldürüldüğünü söylerken, Siyasi Mahkumlar için Yardım Derneği (AAPP) eylemci grubu en az 261 kişinin ölüm ücretini koyduğunu söylüyor.

Ordu Salı günü protestocuların ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirirken, onları ülkeye anarşi ve şiddet getirmekle suçladı.

Ancak güvenlik güçleri protestoculara karşı canlı mermiler kullandı ve ordu, eylemcileri ve protestocuları tutuklamak için ev baskınları düzenlerken, insanların dövüldüğüne ve bazen vurulduğuna dair çok sayıda görgü tanığı raporu geldi.

‘Sonra onu vurdular’
Khin Myo Chit’in ablası, BBC polis memurlarının Salı günü öğleden sonra Mandalay’daki mahallelerindeki bütün evleri aradıklarını ve sonunda silah aramak ve tutuklama yapmak için yerlerine girdiklerini söyledi.

25 yaşındaki May Thu Sumaya, “Kapıyı açmak için tekmelediler.” Dedi. “Kapı açıkken babama evde başka insan olup olmadığını sordular.”

Hayır dediğinde, onu yalan söylemekle suçladılar ve evi aramaya başladıklarını söyledi.

Bu, Khin Myo Chit’in kucağına oturmak için babasının yanına koştuğu andı. “Sonra onu vurdular ve vurdular,” dedi May Thu Sumaya.

Khin Myo Chit’in ailesi Çarşamba günü ölümünün yasını tuttu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar