Birleşik Krallık ( İngiltere) nin ileri gelen medya şirketi BBC den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştiri.

20 mart 2021 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile, LGBT teşvikcisi istanbul sözleşmesinin feshedilmesinin ardından BBC haber kanalına şöyle bir haber düştü.

BBC NİN ELEŞTİRİ HABERİ

Neden hurdaya atıyorsun?

Ancak Erdoğan son zamanlarda siyasi olarak daha savunmasız hale geldi. Hem muhafazakar AK Partisi içindeki hem de İslamcı muhalefet Saadet Partisi içindeki radikallerin taleplerine destekleri karşılığında boyun eğdi.

Sözleşmenin muhalifleri, boşanmayı teşvik ettiğinden ve geleneksel aile değerlerini baltaladığından şikayet ettiler. İmza sahiplerinin mağdurları cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun ayrımcılığa karşı korumak zorunda olmalarını özellikle sorunlu buluyorlar. Endişeleri, bu tek cümlenin eşcinsel evliliğe yol açabileceğidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözcüsü Fahrettin Altun, İstanbul Sözleşmesi’nin kadın haklarını geliştirme konusundaki asıl niyetinin “eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir grup insan tarafından kaçırıldığını” ve Türkiye’nin sosyal ve aile değerleriyle bağdaşmadığını savundu.

İslamcı kökenli AK Parti, LGBT + karşıtı duyguları giderek daha fazla dile getiriyor. Şimdiye kadarki en göze çarpanlar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBT + bireyleri “sapkın” olarak nitelendiren bir tweetiydi – Twitter uyarı bayrağına yol açan bir yorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar