Bugüne kadar eda ettiğimiz her cuma namazında cami görevlisi hocalarımız genelde her zaman aynı ayarda bir açıklama yapar.

Rize’nin Kale camiinde kutsal görevini idame eden iham hatip hocamız Kadir KARA’dan farklı bir meziyet gördük.

Geçtiğimiz 9 nisan cuma günü, cuma namazını Rize’nin kale camiinde eda ettik. Orada bugüne kadar benzeri görülmemiş bir hutbenin vedasına şahit oldum.

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum, ancak bugüne kadar benim her teşrif ettiğim cuma namazında, imamlar hutbenin sonunda okudukları Nahl suresi 90.Ayet’i normal bir şekilde okur ve hutbeden aşağı iner. Kimi imam hatipler, hutbenin sonunda nahl suresi 90.Ayetin arapçasını okur, Kimi imam da arapçası ile birlikte türkçe mealinide okur ve hutbeyi bitirir.

İmam Hatip Kadir KARA hocamız, Nahl suresi 90.ayetin, bugüne kadar gördüğümüz en güzel tefsirini yaptı.

Nahl Suresi 90.Ayet

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَا۪يتَٓائِ۬ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Türkçe Meali

(Muhakkak ki Allah azze ve celle, adaleti, ihsanı, iyiliği, akrabaya karşı cömert olmayı emreder; hayâsızlığı, kötü işleri ve zorbalığı nehyeder. İşte Allah azze ve celle, aklınızı başınıza alasınız diye size böyle öğüt veriyor.)

Peki bu ayeti kerimenin ezber edilmiş bu hazır türkçe tevsiri, her cuma hutbesi sonunda okunurken neden müslümanlara tesit etmez? düşünceleri ile karşı karşıya kalırken, imam hatip Kadir KARA hocamız bu düşüncelerimizi çürütmüş oldu.

Bu vesile ile kendilerinden Allah azze ve celle razı olsun inşaallah. Çünkü İmam Hatip Kadir KARA hocamız bu ayeti öyle açıkladı ki özellikle adalet kavramını, yakınlarımıza, akrabalarımıza yardım etmeyi çok açık net bir şekilde ifade etti. kadir Hocamızın bu tevsiri takdire şayan bir tevsir oldu.

Bu ummet’e böyle imam hatipler lazım, Kadir Hocamızın kıymetini bilmeliyiz. Allah azze ve celle, imam hatip kadir KARA hocamız gibi alimlerin sayılarını arttırsın inşaallah.

İmam Hatip Kadir KARA hocamız, diğer hocalarımıza örnek olsun inşaallah.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar