Gerçek adı Şamil Salmanoviç Basayev, Çecenistanın gelmiş geçmiş en şerefli, en cesur mücahitlerinden olan Şamil Basayev, 10 Temmuz 2006 tarihinde, İnguşetya’nın Ekazevo köyü’nde, bulunduğu askeri konvoyda bulunan bombanın kendiliğinden infilak etmesi sonucu şehadet şerbetini içmiştir.

10 temmuz, çeçen komutan Mücahit Şamil Basayev’in şehadet yıldönümüdür.

Allah azze ve celle, şehit komutan Şamil Basayev i, peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu teala aleyhi vesellem’e komşu eylesin. Rahmetle anıyoruz.

” Hayattayken bile, ismi Rusları ürkütürdü. Şimdilerde ise Facebook da 10 temmuz dolayısı ile şehadet yıldönümünü yaplaşırken, bir çok islam düşmanı ve mark zuckerberg’in çocukluğunu, maşalığını yapan kitleler bu paylaşımdan rahatsızlık duydu. Bu paylaşımdan rahatsızlık duyan kafirler ve kafir destekçilerine bizlerde şunu diyoruz. Boşuna debelenmeyin, sizler inancınızı değiştirmediğiniz süreçte, debelendiğiniz lağımın içinde, Allah azze ve celle’nin düşmanları olarak, geberip gideceksiniz.”

Çeçen Komutan Şamil Basayev Hakkında Diğer Bilgiler !

1965’te Çeçenistan’ın Vedeno bölgesi’nin Vedeno köyünde Çeçen anne ve babadan dünyaya gelmiştir. Şamil ismini Ruslara karşı 1800’lü yıllarda büyük mücadele vermiş büyük Kafkas lideri Şeyh Şamil’den almıştır. Basayev’in ailesi Sovyet yönetimi altındaki Çeçenistan’da da, Çeçen hareketlerinde yer almışlardır. Basayev’in büyük babası Rus yönetimine karşı Ekim Devrimi sonrasında da bağımsız bir Kuzey Kafkas Emirliği kurmak için çalışmıştır. Basayev ailesi II. Dünya Savaşı’ndan sonra 1940-1944 Çeçen İsyanı’nı bastırmak için Kazakistan’a sürülmüştür. Ancak 1957’de Kruşçev’in yasağı kaldırması ile Çeçenistan’a geri dönmüşlerdir.

Basayev, iyi futbol oyuncusuydu ve Dişne-Vedeno’daki okulundan 1982’de mezun oldu. 17 yaşında iken orduya katılmış ve iki sene boyunca, Çeçenler özellikle muharebe alanına alınmadığı için, itfaiye bölümünde görev yapmıştır. Ardından dört yıl boyunca, Volgograd’daki Aksaiski devlet çiftliğinde çalışmıştır.

Moskova’daki hukuk okuluna kayıt olmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Onun yerine 1987 yılında Moskova’daki mühendislik bölümüne kaydolmuştur. Ancak 1988 yılında kötü notları yüzünden okuldan atılmıştır. Moskova’da bilgisayar satıcısı olarak Çeçen bir iş adamı olan Supyan Taramov’un yanında çalışmıştır. İki isim ilerleyen yıllardaki Çeçen savaşlarında karşı karşıya gelecekler, Taramov Rus destekli Çeçen milisleri destekleyecektir.

1989-1991 yılları arasında İstanbul’da eğitim görmüştür.[11] 1991 Ağustosu’nda Moskova’daki hükûmet darbesi sırasında Boris Yeltsin taraftarları arasında yer almıştır.

Adını ilk defa Çeçenistan’da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara’ya indirdiğinde duyurmuştur. Basayev, Lom-Ali Çaçayev ve grup lideri Said Ali Satuyev ile Aeroflot Tu-154 uçağını, Mineralnıye Vodı’dan Ankara’ya 9 Kasım 1991 tarihinde kaçırmış ve uçağı Rusya’da olağanüstü hâl kaldırılmazsa patlatmakla tehdit etmiştir. Uçak krizi barışçıl yollarla çözülmüş, yolcular memleketlerine geri gönderilmişler ve Çeçen grup üyelerinin ise güvenli bir şekilde Çeçenistan’a dönmelerine izin verilmiştir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar