ABD’li bir doktor, insanları Kovid-19’u tedavi etmek için at solucanı ilacı Ivermectin’i almayı bırakmaya çağırıyor.

Dr Jason McElyea, hastaların aşırı dozda ilaç aldıktan sonra Oklahoma hastanelerindeki acil servislerde acil tedaviye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Küçük dozlarda Ivermektin insanlarda kullanım için onaylanmıştır, ancak Covid için onaylanmamıştır.

McElyea BBC’ye verdiği demeçte, “Bu ilaç için bir nedenden dolayı reçeteniz olmalı – çünkü tehlikeli olabilir” dedi.

Uyuşturucuyu aşırı dozda alan “bir avuç” insanın, Covid vakalarındaki bir artış nedeniyle zaten gergin olan hastane personeline daha fazla baskı yaptığını söyledi.

Yerel yayın kuruluşu KFOR’a bu hafta başlarında verdiği demeçte, “[acil servisler] o kadar yedekli ki, ateşli silah kurbanları kesin bakım alabilecekleri ve tedavi edilebilecekleri tesislere gitmekte zorlanıyorlardı,” dedi.

Esas olarak bir veteriner solucanı öldürücü ajan olan ivermektin, bazı insan koşullarını tedavi etmek için küçük dozlarda kullanılabilir.

Ancak ilaç, şimdiye kadar kanıtlanmamış olmasına rağmen, Covid’i tedavi etmenin veya önlemenin bir yolu olarak tanıtıldıktan sonra tartışmalı hale geldi.

Ivermektin İngiltere’de Covid tedavisi olarak incelenecek
Kanıtlanmamış Covid ‘tedavileri’ arasında ivermektin ve süt
ABD’de kullanımı o kadar yaygın hale geldi ki, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) geçen ay insanları almamaya çağıran bir bildiri yayınladı .

FDA, “Sen bir at değilsin. Sen bir inek değilsin” diyerek, maddenin yüksek dozlarda alınmasının “tehlikeli olduğu ve ciddi zararlara neden olabileceği” konusunda uyardı.

Bu hafta, aşıları reddeden etkili podcast sunucusu Joe Rogan, Covid-19 için pozitif test ettikten sonra Ivermectin aldığını söyledi.

Dr McElyea, ilacı alan hastaların hastaneye kusma, kas ağrıları ve hatta görme kaybı ile geldiklerini söyledi.

KFOR’a verdiği demeçte, “Uygunsuz dozlar alan bazı insanlar kendilerini Kovid’e yakalanmalarından daha kötü koşullara soktu” dedi.

Kendinize şunu sormalısınız, ‘Bu ilacı alırsam, kötü bir şey olursa ne yapacağım?’ Bir sonraki adımınız ne, yedek planınız nedir? Sağlığınızı etkileyebilecek bir ilaç alacaksanız, bunu bir doktorla birlikte yapın.”

Oklahoma, geçtiğimiz hafta kaydedilen 18.438 yeni vaka ile Delta Covid varyantının yayılmasıyla mücadele eden birkaç ABD eyaletinden biri.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar