EKONOMİ (BİLGİ) NOTU – 20 MART 2022  FAİZLE SOYULUYORSUN TÜRKİYEYabancı Para Cinsinden Borçlanma17 Mart 2022 tarihinde ABD doları cinsinden beş yıl vadeli borçlanma için Citi, Goldman Sachs ve J.P. Morgan’a yetki verildi ve faiz lobisiyle mücadele ettiğini iddia eden Ak Parti Hükümeti %8,625 faiz oranıyla 2 milyar $ borçlandı.Böylece Ak Parti hükümeti 2 milyar $ borç ile günü kurtarmak için devletimizi beş yıl içerisinde neredeyse 1 milyar $ faiz ödemek zorunda bırakmıştır. Türkiye genelinde her kesim geçim sıkıntısıylamücadele ederken Ak Parti maalesef faiz lobisini sevindirmeye tam gaz devam etmektedir. Türkiye, ABD dolarına %8,625 faiz ile Amerika’nın ödemekte olduğu faizden %6,451 fazla faiz ödeyerek gelişmişülkelerin 4 katı kadar faiz ödemektedir.

Ne anlama geliyor bu? Soyuluyoruz, faizle soyuluyorsun Türkiye!Ve maalesef her geçen gün faiz soygunu artarak devam etmektedir. 2021 yılı Ocak ayında 5 yıl vadeli ABD doları borçlanmasına ait faiz oranı %4,9 seviyesindeyken faiz oranları 2021 Eylül ayında % 5,7’yeyükselmiş ve bugün 2022 Mart ayında %8,625 seviyesine fırlamıştır. Ekonomik olarak bu durumun sürdürülebilmesi mümkün değildir.Türkiye ekonomisi bu vahim duruma Ak Parti hükümetlerinin yanlış borçlanma ve para politikaları nedeniyle düşmüştür. Kötü ekonomik gidişatı düzeltmek için Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı heryeni uygulama çözüm üretmek bir yana ekonomik durumu daha da kötüleştirmektedir. Ak Parti 20 yıllık yönetiminde elinden gelenin tamamını denemiş fakat artık çare üretemez hale gelmiş ve tükenmiştir.

Yeniden Refah gelecek soygun bitecek!Yeniden Refah gelecek yüzler gülecek! Rekor seviyede yüksek olan bu faiz oranıyla borçlanmaya 150’nin üzerinde yatırımcı, borç tutarının 3 katından fazla talep göstermiştir. Borçlanmanın %27’si Orta Doğu, %25’i Türkiye, %23’ü BirleşikKrallık, %18’i ABD, %6’sı diğer Avrupa ülkeleri ve %1’i diğer ülkelerdeki yatırımcılardan yapılmıştır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar