İŞKUR tarafından düzenlenen kura çekiminin ardından, kurada işe giriş hakkı kazanan 100 ün üstünde işçilerin hakları feshedildi.

ÇAYKUR paketleme fabrikasına girmek için, işkur üzerinden başvuru yapan meslek lisesi mezunu gençler, çaykur’un bu kararına itiraz etti. İş hakları feshedilen yaklaşık 140 kişinin genel sorunu, diplomalarda yazan birim başlığı olduğunu ifade eden Çaykur yetkilileri, Mağdur olan kişilerin geneline şu açıklamayı yaptı.

“Çaykur paketleme fabrikasında teknisyen olarak işe başlamanız için diplomanız kriterlere uygun değildir. Kriterlere uygun olan meslek lisesi diplomalarında sadece Elektrik ve Elektronik ibaresi yazması getektiğini, Elektrik Elektronik ve ses görüntü sistemleri gibi benzeri ibaresi olan Diplomaların, çaykur bünyesinde teknisyen olarak çalışmaya uygun değildir.”

Bu açıklamanın ardından sayıları 140 yakın olan gençler, haklarının iade edilmesini istiyor. Haklarını aramaya devam ediyorlar.

Bu mağduriyet konusunda haksız olan kimdir? Sorusu sorulduğunda, cevap gayet ortadadır.

Bu mağduriyet konusunda çaykur ve işkur suçludur. Madem ki bu gençler kriterlere uygun değil, bu gençler işkur üzerinden başvuru yaptığında, neden bu gençleri kuraya kabul ettiniz? Eğerki kabul ettiyseniz, bugün neden bu gençleri mağdur ettiniz?

Çaykur’un içinde dönen dönme dolapları ifşa etmek için dürüstlükten yana her daim doğruları söylemeye devam edeceğiz.

7 Comments

  1. Değişen birşey yok, torpil sisteminin modern hali. Mağdur edilenlerin yerine hazır isimler alınacak.

  2. İnşaallah haklarını alırlar, ama zor gibi görünüyor. Bu sistem değişmediği sürece zor.

  3. Torpil sisteminin arka yüzü, her yıl aynı senaryo, işkur’un ihmalkarlığı yüzünden her yıl hayal kırıklığı yaşayan gençler.

  4. Kurada çıkanların çoğu Elektrik ELEKTRONİK teknolojileri alanı diplomalı gençler .
    Yani, Çaykur tutturmuş bi (Dal ) mevzusu gidiyor ama dalları uymasa bile bu çocukların alanı elektrik ELEKTRONİK ve teknoloji .. bu sana yetiyor zaten ey Çaykur 😳😳😳
    DAL’I ; (ses ve görüntü sistemleri ) diye bu diplomaları yok sayamazsın kanun var ve 3 üncü madde bunu açıklamış ; 2006 dan beri Dal seçmek zorunlu ve bu gençlerde birer dal seçmişler ama önemli olan kol burda kol ise Elektrik ELEKTRONİK ayrıca diplomalardada bu yazar ;Bu diploma sahibi ELEKTRİK te Elektronikte Teknolojide ÇALIŞABİLİR
    Ben anlamıyorum, Çaykur ne arıyor bilemedim 😳

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar