Elon Musk, sosyal medya şirketini kullanıcı tabanı hakkında daha fazla bilgi edinme isteklerini “engellemekle” suçlayarak 44 milyar dolarlık Twitter’ı devralmasından uzaklaşmakla tehdit etti.

Düzenleyicilere gönderilen bir mektupta Bay Musk, spam hesaplarının kendi ölçümünü yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Mektup, Bay Musk’ın daha fazla bilgi bekleyen anlaşmayı “beklemede” ilan etmesinden sonra haftalarca kaynayan bir anlaşmazlığı resmileştiriyor.

Twitter tahminlerini savundu.

Ancak Bay Musk, spam ve sahte hesapların, Twitter’ın herkese açık olarak bildirdiği günlük kullanıcıların %5’inden daha azından çok daha büyük bir paya sahip olduğuna inandığını söyledi.

“Twitter’ın müstakbel sahibi olarak, Bay Musk, Twitter’ın işini kendi mülkiyetine geçirmeye hazırlanmak ve işlem finansmanını kolaylaştırmak için talep edilen verilere açık bir şekilde hak sahibidir. Her ikisini de yapabilmek için, işin özü hakkında tam ve doğru bir anlayışa sahip olması gerekir. Avukat Mike Ringler mektupta, Twitter’ın iş modelinin – aktif kullanıcı tabanının -” yazdı.

Mektupta, “Twitter’ın bugüne kadarki davranışına ve özellikle şirketin en son yazışmalarına dayanarak, Bay Musk, şirketin aktif olarak direndiğine ve bilgi haklarını engellediğine inanıyor” dedi.

“Bu, Twitter’ın birleşme sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir maddi ihlalidir ve Bay Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm hakları saklı tutar.”

Anlaşmazlık, Twitter yönetim kurulunun Nisan ayında onayladığı devralmanın geleceği hakkında daha fazla şüphe uyandırdı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Twitter, birleşme anlaşmasının şartlarına uygun olarak işlemi tamamlamak için Musk ile işbirliği içinde bilgi paylaşmaya devam edecek” dedi.

Bay Musk’ın anlaşmayı sağlama konusundaki istekliliği nedeniyle tipik durum tespiti haklarından feragat ettiğini söyleyen Twitter, devralmayı kararlaştırılan fiyat ve şartlarda tamamlamayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ve vazgeçerse olası bir dava ile karşı karşıya kalan Bay Musk, ilk olarak geçen ay sosyal medyada spam hesapları konusunu gündeme getirdi ve anlaşmanın askıya alındığını, ancak satın almaya kararlı olduğunu söyledi.

Twitter, Musk’ın sahte hesaplarla ilgili şüphelerine yanıt verdi
Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını askıya aldı
Twitter yatırımcısı Elon Musk’a devralma teklifi için dava açtı
Analistler, Tesla patronunun sorunu fiyatı yeniden müzakere etmek veya hatta uzaklaşmak için kullanabileceğini söyledi. Bay Musk’ın konuyu sosyal medyada gündeme getirme kararının alışılmadık olduğunu ve bunun ne kadar ciddi olduğunu tespit etmeyi zorlaştırdığını söylediler.

Twitter CEO’su Parag Agrawal bir dizi tweet’te şirketin sürecini savunduğunda, Bay Musk bir kaka emojisi ile yanıt verdi.

Bay Musk, botların Twitter kullanıcılarının %20’sini veya daha fazlasını oluşturabileceğine inandığını söyledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan mektup, iki tarafın Mayıs ayının başından bu yana konuyla ilgili ileri geri gittiğini doğruluyor.

Bay Musk, anlaşma için finansman sağlamaya çalışırken “makul bir işbirliğini” hak ettiğini söylüyor.

Mektupta, “Twitter’ın, yazılı materyaller veya sözlü açıklamalar yoluyla, şirketin kendi test metodolojileriyle ilgili ek ayrıntıları sağlama konusundaki son teklifi, Bay Musk’ın veri taleplerini reddetmekle eşdeğerdir” diyor.

“Twitter’ın bunu başka türlü tanımlama çabası, yalnızca konuyu karartmak ve karıştırmak için bir girişimdir.”

Teksas Başsavcısı Ken Paxton Pazartesi günü tartışmaya katılarak Twitter’a “sahte bot hesapları hakkında potansiyel olarak yanlış raporlama” için bir soruşturma başlattığını söyledi. Twitter’ın bilgi talebine yanıt vermesi için 27 Haziran’a kadar süresi var.

Bay Musk’ın şirket için planları, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından yoğun bir incelemeye tabi tutulurken, elektrikli otomobil şirketi Tesla ve Bay Musk’ın da liderliğini yaptığı roket firması SpaceX’in yatırımcıları arasında bazı endişeler uyandırdı.

Devralma için ödeme yapmaya yardımcı olmak için dış yatırımcıları sıraya dizdi ve aynı zamanda Tesla hisselerinin desteklediği öz sermaye ve kredileri kullanıyor ve son haftalarda piyasa kargaşası Tesla dahil şirketlerin değerlerinden milyarlarca dolar silip süpürürken darbe aldı.

Düşüş ayrıca Musk’ın Twitter için hisse başına 54.20 dolarlık teklifini daha da cömert gösterdi. Pazartesi günü, Twitter hisseleri %3 düşüşle 39 doların altında işlem gördü, ancak daha sonra bir miktar zemin kazandılar. Musk’ın şirketin hisselerinin yaklaşık %9’unu satın aldığını açıklamasından kısa bir süre sonra, geçen ay ulaştıkları yüksek seviyelere henüz dönmediler.

Hargreaves Lansdown’da kıdemli yatırım ve piyasa analisti Susannah Streeter, mektubun “Tesla kurucusunun çekip gitmeye hazır olduğuna dair şimdiye kadarki en güçlü sinyal” olduğunu söyledi.

“Bu, Twitter yatırımcılarının haftalardır kendilerini çelikleştirdiği bir hamle: Elon Musk’ın tweet’lerdeki gelişigüzel ruminasyonlarının düzenleyicilere resmi bir mektuba damıtıldığı an” dedi. “Ancak, Bay Musk teklifini sunduğundan bu yana teknoloji sektörünü vuran ek oynaklık göz önüne alındığında, Twitter ilk analizini desteklemek için istenen verileri sağlasa bile, muhtemelen daha ucuz bir fiyatın peşindedir.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar