Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, fren sistemlerindeki olası sorunlar nedeniyle dünyanın dört bir yanından neredeyse 1 metre daha yaşlı araçları geri çağırıyor.

Hafta sonu şirket, frenlerinin “ileri korozyon” dediği durumdan etkilenebileceği için araç sahipleriyle iletişime geçeceğini söyledi.

Geri çağırma, 70.000’i Almanya’da olmak üzere toplam 993.407 aracı etkiliyor.

Mercedes, geçen yıl benzer sayıda aracı acil çağrı sistemindeki bir güvenlik sorunu nedeniyle geri çağırmıştı.

Şirket, en son geri çağırmadaki araçların 2004 ile 2015 yılları arasında üretildiğini ve ML ve GL serisi SUV’ler ve R-Serisi lüks minivanlardan olduğunu söyledi.

Mercedes kusuru, araba kazası müdahalecilerini yanlış yönlendirebilir
Hamilton geleceği düşünerek zaman harcadı
Mercedes, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu araçların bazılarında fren güçlendiricinin işlevinin, gövdenin ortak bölgesindeki ileri korozyondan etkilenebileceğini bulduk.” Dedi.

“Özellikle güçlü veya sert bir frenleme manevrasının fren servosunda mekanik hasara yol açması mümkün olabilir” dedi.

“Bu kadar ender bir durumda servis freni ile aracı yavaşlatmak mümkün olmayacaktı. Böylece kaza veya yaralanma riski artacaktı.”

Mercedes, geri çağırmaya hemen başladığını ve sürecin potansiyel olarak hatalı araçların incelenmesini ve gerekirse parçaların değiştirilmesini içereceğini söyledi.

Geçen Şubat ayında şirket , bir kaza durumunda acil servisleri uyaran ve aracın konumunu bildiren “eCall” özelliğindeki bir kusur nedeniyle 1 milyondan fazla aracı geri çağırdı .

Kusur, yanlış bir yerin gönderilmesinin mümkün olduğu anlamına geliyordu.

Sorun yazılımla ilgili olduğu için, düzeltme çoğunlukla “havadan” yapıldı – aracın mevcut mobil veri bağlantısı kullanılarak kablosuz indirme yoluyla.

eCall sistemi, Avrupa Birliği’nde 2018’den beri satılan tüm otomobiller için zorunludur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar