Raj Mart ayında 110 $ (87 £) tutarında bir kredi aldığında, bunun finansal sorunlarını hızla çözeceğini düşündü, bunun yerine hayatını çok, çok daha kötü hale getirdi.

Pune merkezli adam, Hindistan’ın birçok dijital kredi dolandırıcılığından birinin tuzağına düştü.

Pek çok kişi gibi Raj da (gerçek adı değil) hızlı ve kolay kredi onay sürecinden etkilenmişti. Tek yapması gereken, telefonuna bir uygulama indirmek ve hak kazanmak için kimlik kartının bir kopyasını sağlamaktı.

Hemen bir miktar para aldı – ancak istediği miktarın sadece yarısı. Sadece üç gün sonra şirket, kendisine ödünç verdikleri miktarın üç katını geri ödemesini talep etmeye başladı.

İlkini ödemek için diğer finans uygulamalarından kredi çektiği için borçları sarsıldı. Sonunda, Raj’ın 33 farklı uygulamaya yayılmış 6.000 dolardan (4083 £) fazla borcu vardı.

Bu uygulamaları çalıştıran birçok kişi, geri ödemeler konusunda onu tehdit etmeye başladı, ancak polise gitmekten çok korktu.

Uygulamaları çalıştıran kişiler, telefonundaki tüm kişilere ve resimlerine erişim sağladı ve telefonundaki herkese karısının çıplak resimlerini göndermekle tehdit etti.

Dolandırıcılara borcunu ödemek için karısının tüm mücevherlerini sattı ama hâlâ korktuğunu söylüyor.

Raj, “Gitmeme izin vereceklerini sanmıyorum. Hayatım için korkuyorum. Her gün tehdit çağrıları ve mesajları alıyorum” diyor.

Hindistan’da bu tür cep telefonu dolandırıcılığı çok yaygın hale geldi. 1 Ocak 2020 ile 31 Mart 2021 arasında, Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından yapılan bir araştırma, 600 yasadışı kredi uygulaması tespit etti.

Bu dönemde, Maharashtra eyaleti, RBI’ye bildirilen 572 ile, borç verme uygulamalarıyla ilgili en fazla şikayeti kaydetti.

Maharashtra polis özel müfettişi Bay Yashasvi Yadav, “Bu uygulamalar sorunsuz krediler, hızlı para vaat ediyor ve insanlar telefonlarının saldırıya uğradığını, verilerinin çalındığını ve mahremiyetlerinin ihlal edildiğini fark etmeden onlara çekiliyor” diyor. Siber Departmanı.

“Hindistan’da pek çok insan [meşru banka] kredisi almaya uygun olmadığı için yayılan bir dolandırıcılık olduğunu söyleyebilirim” diye ekliyor.

Müfettiş Yadav, uygulamaların genellikle Çin’deki sunucular aracılığıyla çalıştırıldığını, ancak dolandırıcıların kendilerinin genellikle Hindistan’da bulunduğunu söylüyor.

Birçok dolandırıcının banka hesaplarını ve telefon numaralarını takip ederek yakalandığını söylüyor.

Ancak BBC’nin konuştuğu bir dolandırıcı, Hintli yetkililer tarafından tespit edilmekten kaçınmanın nispeten basit olduğunu söyledi.

“Bir cep telefonu numarası almak için tüm sahte belgeleri kullandığımızdan, uygulamaların kurucularının veya bizim gibi onlar için çalışan kişilerin izini sürmek çok zor.

“Hindistan’ın her yerinden çalışıyoruz. Çoğumuzun çalışmak için sabit bir yeri yok. Tek ihtiyacım olan dizüstü bilgisayar ve telefon bağlantısı. Benim gibi bir operatörün müşteriyi tehdit etmek için kullanabileceği 10’dan fazla numarası var.”

Bu dolandırıcı bize, “alçak ve muhtaç” insanları bulmak için eğitildiklerini ve onlara istediklerinin sadece yarısının ödünç verildiğini söyledi. Ardından, Raj örneğinde olduğu gibi, dolandırıcı bu miktarın üç katının geri ödenmesini talep edecektir.

Mağdur ödeme yapmazsa, hızla daha fazla baskı uygulanır.

Dolandırıcı bize, “İlk adım taciz etmek. Sonra tehdit etmek. Ardından asıl oyun, kişiye şantaj yapmakla başlıyor, çünkü kredi alan kişilerin telefon bilgileri elimizde var” dedi.

“Birçoğu utanç ve korkudan yetkililere gitmiyor.”

BBC, kurbanlara gönderilen mesajları gördü – bunlar arasında aileye ve iş arkadaşlarına kurbanın borçlarını söylemeye yönelik tehditler de var. Ancak bazıları, kurbanın imajını kullanarak porno videolar hazırlama ve dağıtma tehditleriyle daha acımasız.

Hükümet, kredi dolandırıcılığını ortadan kaldırmak için bazı çabalar sarf etti. Geçen yıl Mayıs ayında Google’ı Play uygulama mağazasında bulunan uygulamaları incelemeye çağırdı.

Akıllı telefonu olan neredeyse tüm Hintlilerin Android adlı işletim yazılımına sahip olacağı ve uygulama hizmeti Play’i kullanacağı için Google önemli bir bileşendir.

Ancak bu tür hizmetlerden kapatıldığında. dolandırıcılar başka yerlere taşınır ve reklam yapmak için basit metin mesajları kullanır.

Dijital borç verme çalışmasının ardından RBI , hükümetten yasa dışı borç vermeyi engellemeye yardımcı olmak için yeni yasalar çıkarmasını istedi. RBI’da uygulamaları doğrulayabilen merkezi bir ajans içerir.

Hükümetin önümüzdeki haftalarda yanıt vermesi bekleniyor.

Ancak yeni kurallar bazıları için çok geç gelecektir.

Ailesine göre Sandeep Korgaonkar, kredi dolandırıcılarından aldığı tehdit ve tacizler nedeniyle 4 Mayıs’ta intihar etti.

Kardeşi Dattatreya’ya göre Sandeep kredi bile almamış, uygulamayı yeni indirmişti.

Kısa bir süre sonra ajanlar Sandeep’in çalışma arkadaşlarını arayıp onlara kötü borçları olduğunu söylemeye başladılar. Ayrıca çıplak fotoğraflar yapmak için görüntülerini manipüle ettiler ve bunları 50 meslektaşına ilettiler.

Dattatreya, “Polise şikayette bulunmasına rağmen taciz durmadı” diyor.

“Hayatı cehenneme döndü, uyuyamadı, yemek yiyemedi” diye ekliyor.

Polis şimdi olayı araştırıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar