İngiltere hükümeti, ortak bir şarj kablosu için Avrupa Birliği planlarını kopyalamayı “şu anda düşünmediğini” söyledi.

AB, tüm yeni taşınabilir elektronik cihazların 2024 sonbaharına kadar bir USB Type-C şarj cihazı kullanması gerektiğini şartlı olarak kabul etti ve bu hareketin tüketicilere fayda sağlayacağını söylüyor.

Eleştirmenler bunun yeniliği boğacağını söylüyor.

AB ve Birleşik Krallık yetkililerine göre, mevcut Brexit sonrası düzenlemelere göre, düzenleme Kuzey İrlanda için geçerli olacak.

Aralık 2021 parlamento raporuna göre , “yeni gereksinimler, Brexit anlaşmasındaki Kuzey İrlanda protokolü şartları uyarınca Kuzey İrlanda’da satılan cihazlar için de geçerli olabilir ve bu da potansiyel olarak İngiltere’nin geri kalanıyla ürün standartlarının farklılıklarını tetikleyebilir”.

Anlaşma, Kuzey İrlanda’yı AB’nin mallar için tek pazarının içinde tutarken, Birleşik Krallık’ın geri kalanı bunun dışında tutularak çalışıyor.

Birleşik Krallık ile AB arasında Kuzey İrlanda protokolünün nasıl reforma tabi tutulacağına dair bir tartışma henüz çözülmedi.

İngiltere hükümet sözcüsü, “Şu anda bu şartı tekrarlamayı düşünmüyoruz” dedi.

‘İnovasyonu engelliyor’
iPhone’lar ve iPad’ler gibi Apple ürünleri, eninde sonunda dizüstü bilgisayarlar gibi yeni düzenlemeye uymak zorunda kalacak. Mevcut cihazlar muaf tutulacaktır.

Anlaşma, resmi olarak onaylanıp yayınlanabileceği yaz tatillerinin ardından Avrupa Parlamentosu ve Bakanlar Konseyi’ne sunulacak.

Apple, BBC’ye yapacak yeni bir yorumu olmadığını söyledi.

Teklife ilk kez Eylül 2021’de sunulduğunda, bir temsilci BBC News’e şunları söyledi: “Yalnızca bir tür bağlayıcıyı zorunlu kılan katı düzenleme, inovasyonu teşvik etmek yerine onu bastırıyor ve bu da Avrupa’daki ve çevresindeki tüketicilere zarar verecek. dünya”.

Apple, bazı ürünlerine özel özel bir şarj bağlantı noktası kullanan en büyük üreticidir – iPhone serisi Apple yapımı bir Lightning konektörü kullanır.

AB’ye göre yeni kural, aşağıdakiler dahil bir dizi “küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazı” kapsayacak:

cep telefonları
tabletler
kulaklıklar ve kulaklıklar
avuçiçi video oyun konsolları
taşınabilir hoparlör
Kablolu bir kablo kullanılarak şarj edilen bunlardan herhangi birinin, cihazları kimin yaptığına bakılmaksızın bir USB Type-C bağlantı noktasına sahip olması gerekir.

Dizüstü bilgisayarlar da karara uymak zorunda kalacak, ancak üreticilerin değişiklik yapmak için yürürlüğe girmesinden sonra 40 ayları olacak.

Anlaşma aynı zamanda müşterilerin yeni elektronik cihazlarıyla birlikte bir şarj kablosu isteyip istemediklerini seçmelerine izin veren bir planı da içeriyor.

AB duyurusunda , “Bu yasa, AB’deki ürünleri daha sürdürülebilir hale getirmek, elektronik atıkları azaltmak ve tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırmak için daha geniş bir AB çabasının bir parçası” dedi .

AB, tüketicilerin “gereksiz şarj cihazı satın alımlarında yılda 250 milyon Euro’ya kadar [213 milyon £] tasarruf sağlayacağını” ve yılda 11.000 ton atık azaltacağını da sözlerine ekledi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar