Bilim insanları, 45.22 Tesla gücünde bir hibrit mıknatıs oluşturarak, en güçlü manyetik alan rekorunu kırdı.
Güçlü mıknatıslar biyolojiden sağlığa kadar yaşamın her alanında kullanılıyor. Yaygın hastalıkların tedavisinden kanserle mücadeleye kadar kullanılabilen bu mıknatıslar, bilimin ne olduğunu bulmaya ve yaşlanmanın getirdiği sorunları çözmeyi de mümkün kılar. Dünyanın en güçlü mıknatısını oluşturmak için çalışmalar devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu alanda çalışmalar yürüten bir grup bilim insanı 1200 Tesla (3.404 Watt) gücüyle ‘dünya manyetik alan rekoru’ kırmak istemiş ancak bir kaza sonucu laboratuvar havaya uçtu. Yine geçtiğimiz yıllarda bilim insanları oldukça küçük olan bir mıknatısla dünyanın en güçlü manyetik alanı rekorunu kırmıştı. Şimdi bilim insanları yeni bir rekor kırarak dünyanın en güçlü mıknatısını oluşturdular.

Dünyanın en güçlü mıknatısı rekoru 1999 yılında ABD’de Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı’nda kırılmıştı. 45 Tesla gücüyle oluşturulan manyetik alan rekoru 23 yıl boyunca hiç kırılmamıştı. Geçtiğimiz yıllar MagLab mühendisleri bu rekoru biraz daha geliştirmiş ve minyatür bir mıknatıs, 45,5 Tesla (4,88 Watt) şiddetinde manyetik alan oluşturarak yeni bir rekora imza attı.

Çin Bilimler Akademisi’nin Sürekli Yüksek Manyetik Alan Tesisinde ( SHMFF ), yıllardır geliştirilen bir mıknatıs, 45.22 Tesla’lık (4,90 Watt) sabit bir manyetik alan elde ederek yeni bir dünya rekoruna imza atmaya başardı. Manyetik alanla doğrudan temas halindeki bu mıknatıs yalnızca 33 mm çapındaki bir malzeme kullanılarak başarıya ulaştı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar